تاریخ انتشار : یکشنبه 15 مرداد 1402 - 1:23
194 بازدید
کد خبر : 208449

موضوع علمی یادروز حافظ در سال ۱۴۰۲ مشخص شد

موضوع علمی یادروز حافظ در سال ۱۴۰۲ مشخص شد

به گزارش ایلنا، سعید حسام‌پور گفت: به‌دلیل برگزار نشدن مراسم علمی یادروز حافظ در مهر ۱۴۰۱، مرکز حافظ‌شناسی تصمیم گرفت همان موضوع علمی سال گذشته را برای یادروز حافظ در سال ۱۴۰۲ تجدید کند. دبیر علمی یاد روز حافظ گفت: مرکز حافظ‌شناسی هر سال موضوعی را به‌عنوان موضوع علمی یادروز حافظ اعلام کرده و حافظ‌پژوهان

موضوع علمی یادروز حافظ در سال ۱۴۰۲ مشخص شد

به گزارش ایلنا، سعید حسام‌پور گفت: به‌دلیل برگزار نشدن مراسم علمی یادروز حافظ در مهر ۱۴۰۱، مرکز حافظ‌شناسی تصمیم گرفت همان موضوع علمی سال گذشته را برای یادروز حافظ در سال ۱۴۰۲ تجدید کند.

دبیر علمی یاد روز حافظ گفت: مرکز حافظ‌شناسی هر سال موضوعی را به‌عنوان موضوع علمی یادروز حافظ اعلام کرده و حافظ‌پژوهان را برای تحقیق و گفت‌وگو درباره‌ی آن موضوع فراخوانده است.

وی افزود: این مرکز، پژوهشگران، حافظ‌پژوهان و همه‌ی علاقه‌مندان را به توجه و تمرکز بر موضوع «حافظ و نیاز امروز بشر» (نسبت شعر حافظ با نیازهای امروز انسان)  فرامی‌خواند تا در یادروز حافظ از یافته‌های علمی و پژوهشی خود برای مخاطبان سخن بگویند.

استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه شیراز در ادامه پیرامون موضوع محوری یادروز حافظ توضیح داد: بی‌تردید بشر در دوران معاصر با رشد و تحول علمی پرسرعتی روبه‌رو شده که هر لحظه‌اش چهره‌ای دیگرگون به خود می‌گیرد و زیست‌جهان دیروز و امروزش تفاوت‌هایی بنیادین پیدا کرده‌اند؛ برای ارتباط باید با شیوه، نگاه و زبانی متفاوت درنگریست تا راه تعامل و گفت‌وگو بسته نماند.

وی ادامه داد: جامعه‌ی پویا و توانمند پیوسته نیاز فراوانی به بازنگری و بازبینی خود دارد و شکل‌گیری مفاهیمی مانند کشمکش میان نسل‌ها و جدال سنت و مدرنیته و .. نشانگر اهمیت و ضرورت به رسمیت‌شناختن دنیای تازه و درک دقیق و همه‌ جانبه‌تر آن است.

حسام‌پور گفت: با توجه به مطالب پیش‌ گفته، ما با این پرسش بنیادین روبه‌رو هستیم که انسان امروز با زیست‌جهانی دیگرگون چه نسبتی با شعر دیروز حافظ دارد؟ آیا شعر حافظ همچنان می‌تواند راهگشای مشکلات جامعه‌ی امروز باشد؟ چگونه و تا کجا؟ چگونه می‌توان از ظرفیت‌ها و گنجینه‌های ژرف شعر حافظ برای گفت‌وگو با انسان امروز بهره گرفت؟ چرا با وجود گذشت قرن‌های زیاد اندیشمندان و مردم عادی هم‌چنان به حافظ عشق می‌ورزند و آثار و پژوهش‌های مرتبط با حافظ پایانی ندارد؟

دبیرعلمی یادروز حافظ اظهار کرد: «نسبت شعر حافظ با نیازهای امروز»، موضوعی است که برای یادروز حافظ امسال در نظر گرفته‌ شده است و مرکز حافظ‌شناسی با احترام و فروتنی همه‌ی اندیشمندان را برای پاسخ‌گفتن به آن فرا می‌خواند.

وی اعلام کرد: مرکز حافظ‌شناسی مانند سال‌های پیشین از همه‌ی هنرمندان، اندیشه‌وران، حافظ‌پژوهان و پژوهشگران (در همه‎‌ی رشته‌ها) دعوت می‌کند تا چنانچه سخنی تازه در قلمرو موضوع اعلام‌شده برای ارائه در مراسم علمی یادروز حافظ در مهرماه ۱۴۰۲ دارند، مطالب خود را حداکثر تا نیمه‌ی شهریورماه ۱۴۰۲، در قالب مقاله، به‌نشانی الکترونیکی مرکز حافظ‌شناسی hafezstudies.center@gmail.com ارسال کنند.

انتهای پیام/

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها