تاریخ انتشار : یکشنبه 19 دی 1400 - 18:54
161 بازدید
کد خبر : 188554

شناسایی منابع متعدد آلودگی دریاها/ صید سنتی ترال با شروطی تایید شد

شناسایی منابع متعدد آلودگی دریاها/ صید سنتی ترال با شروطی تایید شد

مدیر کل دفتر بررسی و مقابله با آلودگی‌های دریایی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: منابع متعدد آلودگی دریاهای کشور به‌صورت جداگانه شناسایی می‌شوند. به گزارش ایسنا محمود رضایی در نشست خبری که امروز از سازمان حفاظت محیط زیست به‌صورت برخط برگزار شد، با تشریح اقدامات  دفتر بررسی و مقابله با آلودگی‌های دریایی خاطرنشان کرد: اقداماتی نظیر

شناسایی منابع متعدد آلودگی دریاها/ صید سنتی ترال با شروطی تایید شد

مدیر کل دفتر بررسی و مقابله با آلودگی‌های دریایی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: منابع متعدد آلودگی دریاهای کشور به‌صورت جداگانه شناسایی می‌شوند.

به گزارش ایسنا محمود رضایی در نشست خبری که امروز از سازمان حفاظت محیط زیست به‌صورت برخط برگزار شد، با تشریح اقدامات  دفتر بررسی و مقابله با آلودگی‌های دریایی خاطرنشان کرد: اقداماتی نظیر پایش منابع آلاینده تاثیرگذار بر دریا ، تهیه بانک اطلاعاتی و انجام مطالعات درباره آلودگی از اقداماتی است که در دستور کار ماست. در پایش آلودگی آب منابع متعدد آلودگی مانند فلزات سنگین، آلودگی نفتی، پسماند و پساب و آلودگی خاص مورد پایش قرار می‌گیرد همچنین آلودگی ایجاد شده در بنادر صیادی و مراکز پتروشیمی و پالایشگاه‌ها مورد بررسی است. نتایج این مطالعات در شناگاه‌ها به صورت علامت ساحلی قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به مشکل آلودگی خلیج فارس ادامه داد: منطقه خلیج فارس با توجه به قرارگیری در گسل منطقه خوبی برای استحصال منابع نفتی است اما این به عنوان یک تهدید زیست محیطی شناخته می‌شود چراکه  یکی از اصلی‌ترین آلودگی‌ها، آلودگی نفتی است. با توجه به بسته بودن خلیج فارس معاونت دریایی برای خودپالایی در این خلیج اقدامات خوبی صورت داده است. یکی از این اقدامات انگشت‌نگاری مواد نفتی است که به وسیله آن منشا آلودگی مشخص می‌شود.

رضایی درباره آلودگی ایجاد شده توسط لکه‌های نفتی گفت: لکه‌های نفتی ثابت نیستند که بتوان آن‌ها را گزارش داد ولی در صورت مشاهده در اسرع وقت نسبت به نابودی آن‌ها اقدام می‌شود. آلودگی حاصل از منابع ثابت را پایش و واحدهای آلاینده به ایجاد تصفیه خانه ملزم می‌شوند.

صید سنتی ترال با شروطی تایید شد

داود میرشکار – مدیر کل دفتر حفاظت از زیست بوم ها و سواحل دریایی سازمان حفاظت محیط زیست – در جریان نشست برخط امروز گفت: در مواجهه با تغییرات اقلیمی، باید تاب‌آوری محیط زیست  دریایی بالا برود.

میرشکار ضمن اشاره به اقدامات دفتر حفاظت از زیست بوم‌ها و سواحل دریایی اظهار کرد:  اطلس زیست‌بوم‌های ساحلی به دو زبان فارسی و انگلیسی تهیه شده است و امیدواریم بتوانیم با تامین اعتبارات کافی آن را به چاپ برسانیم. این اطلس در حوزه زیستگاه‌ها و زیست‌بوم‌ها به عنوان یک سند شناخته خواهد شد.

وی افزود: پایش در حوزه تنوع زیستی نیز در دستور کار ما قرار دارد و لاک پشت‌های دریایی یکی از این گونه‌ها هستند. پایش آبسنگ‌ها نیز در بوشهر کامل شده است. امیدواریم برنامه‌ای برای پایش سایر گونه ها نیز طراحی شود. نتایج این پایش نشان‌دهنده نقش موثر آبسنگ‌ها به‌خصوص آب‌سنگ‌های مرجانی در زیست‌بوم خود است. آب‌سنگ‌های مرجانی دومین بیوم پرتولید هستند همچنین شناسنامه جزایر خلیج فارس نیز تهیه شده است. امداد و نجات فک خزری نیز در دستور کار ما قرار دارد.

میرشکار با اشاره به صید ترال ادامه داد: کارگروهی ذیل کارگروه امنیت ملی تشکیل شده که قرار بود دستور العملی برای هر کدام از صیدها اعم از کف، میان‌آبی، صنعتی و سنتی تدوین کند. نظر ما راجع به صید ترال با توجه به آثار مخرب آن منفی است اما صید سنتی ترال با شروطی تایید شد. در این زمینه لازم است دستگاه متولی مربوطه که سازمان شیلات است، نظارت کافی را انجام دهد. قانون حفاظت و بهره‌برداری آبزیان این اختیار را به سازمان شیلات داده تا صید و بهره‌برداری پایدار داشته باشد.

وی ضمن اشاره به گزارشاتی مبنی بر مرگ فک‌های خزری گفت: عوامل مرگ و میر فک در سواحل روسیه شناسایی و مرگ و میر این گونه در باغستان واکاوی شد. اقدامات مشترک با کشور روسیه انجام شده اما کشور اذربایجان پاسخی نداده است.

میرشکار درپایان با تاکید بر لزوم افزایش تاب‌آوری اکوسیستم‌های دریایی اظهار کرد: تهدیدات تغییرات اقلیم بیشتر شده است و ما باید روی افزایش تاب‌آوری اکوسیستم‌های دریایی بیشتر کار کنیم. ما باید تلاش کنیم تا تهدیدات دیگر به غیر از تغییرات اقلیمی را کاهش دهیم.
انتهای پیام

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها